24print s.r.o. divize iDigitisk

Dokončující zpracování – maloformátový tisk

Řezání

Standardním automatickým dokončením u každé zakázky je řezání. Pokud byste chtěli z nějakého důvodu zakázku bez ořezu (výsek, paspartování apod.), napište to prosím do poznámky v objednávce.

Zakázky řežeme na řezačce Adast Maxima o šíři 80 cm s elektronickým řídícím systémem a hydraulickým lisováním.

řezačka Adast Maxima

Laminování

Lesklá a matná polygrafická laminace slouží ke zvýšení mechanické odolnosti a vzhledu tiskovin. Typickým případem užití jsou obálky brožur či publikací, jídelní lístky, desky apod. Tiskoviny laminujeme jednostranně nebo oboustranně od gramáže papíru 150. Tloušťka lesklé laminace je 28 micronů, matné 31 micronů.

Zakázky laminujeme na poloautomatickém stroji Foliant 400S.

laminátor Foliant 400S

Kapsová laminace

Kapsová laminace poskytuje maximální ochranu před vlkostí, mechanickým poškozením. Potištěný list papíru se vloží do plastové kapsy s kulatými rohy, která přesahuje na každé straně dokument o 2-3 mm. Po projetí laminátorem se působením tepla a tlaku okraje spojí a dokument je do kapsy zataven. Používáme kapsy o tloušťce 100 a 125 mic, pro formáty A4 a A3 i 250 mic. Typické užití je pro tiskoviny, které se často užívají - např. průkazy, ceníky. Můžeme Vám ale udělat kroužkovou twin vazbu se zalaminovanými listy - bude téměř nezničitelná.

Pro laminaci používáme profesionální produkční stroj OPUS ProfiLAM A3, s elektronickou kontrolou teploty i rychlosti otáčení válců.

Falcování

Falcování je způsob skládání letáků a jiných tiskovin o nižší gramáži. U nás do gramáže 140, v ofsetovém tisku většinou do gramáže 170.

Falcujeme na výkonném stroji Eurofold 235 SA se dvěma rovnoběžnými kapsami. Kapacita stroje je až 30.000 A4/hod.

Falcovačka Eurofold

Bigování, rylování

Pro vyšší gramáže papíru se v případě požadavku na ohyb papíru provádí tzv. bigování. V místě, kde se má papír ohýbat, je nutné vytlačit rýhu - big. Předejde se tím praskání papíru (včetně tisku). Tiskoviny bigujeme od gramáže 150.

Pro bigování používáme poloautomatický stroj s elektronickým nastavováním GPM 450 SA, s rychlostí až 2000 A4/hod.

Bigovačka GPM 450

Perforování

Perforování je vyražení přerušované rýhy do papíru pro snadné odtržení. Pokud je perforace rovnoběžná s okrajem papíru a přes celou šíři papíru, je možné perforovat na níže uvedeném stroji. Pokud je perforace není až do kraje dokumentu (např. dva kupony do "T"), je nutné perforaci provést výsekem.

Pro perforování používáme výše uvedený bigovací stroj GPM 450 SA.

Vrtání

Vrtání děr do papíru i jiných materiálů se používá všude tam, kde nestačí klasické děrování. Vrtáme jak v klasických roztečích pro šanony (2 i 4 díry), tak dle individuálních požadavků. Používáme vrtáky o síle 3, 4, 5, 6, 7 a 8 mm.

Pro vrtání používáme vrtačku Nagel Citiborma 111.

Vrtačka Nagel Citiborma

Kroužková vazba

Kroužková vazba je praktický způsob svázání dokumentů. Po straně tiskoviny jsou vyseknuty čtvercové či kulaté otvory, které jsou spojeny plastovými či kovovými kroužky. Používanější a elegantnější je vazba drátěná (kovová - twin wire), méně často se používá levnější platstová. Je možné svázat od dvou až po 340 listů 80g papíru u kovové vazby a až 510 listů u plastové. Na začátku dokumentu se často používá čirá fólie, vzadu pevný karton.

Pro výrobu kroužkových vazeb používáme různé typy vazačů Renz (pro vazbu 3:1 i 2:1), pro plastovou vazbu Fellowes.

Vazač Renz

Kalendářová vazba

Kalendářová vazba pro nástěnné kalendáře je twin drátěná kroužková vazba s háčkem a vyseknutým půlobloukem pro umožnění jeho otáčení. Šířka vazby je libovolná. Pro zpevnění se jako podklad kalendáře používá lepenka.

Pro výrobu kalendářů používáme vazače Renz.

Vazba V1 šitá

Sešitová vazba, listy se složí na polovinu a prošijí skobičkami. Je možné použít skobičky standardní či s očkem (na zavěšení do šanonu).

Pro šití používáme elektrické drátošičky Rapid Twin 106.

Rapid Twin 106

Tvarový ořez samolepek

Pomocí řezacího plotru se provede naříznutí samolepicí vrstvy. Používá se v případě, pokud má samolepka jiný tvar než čtverec nebo obdélník nebo pokud chcete mít na aršíku více samolepek, které půjdou z archu snadno sejmout.

Pro nářez používáme řezací plotr Summa S Class 140T s tangenciálním nožem. Ten umožňuje díky aktivnímu natáčení nože velmi přesný řez i zpracování houževnatých materiálů. Plotr má měnitelný přítlak, opakovatelnost motivu až 12 m, rychlost řezu až 1400 mm/s a nejlepší optický systém OPOS X. Ten umožňuje identifikovat registrační značky na široké škále médií. Řez provádíme na různá média - papír, laminovaný papír, polyester, PVC.

Summa S Class

Výsek

Pomocí speciální raznice je možné vyseknout (téměř) libovolný tvar. Alternativně je možné místo výseku raznicí použít řezání pomocí deskových plotrů, digitální laserový výsek apod. Některé zakázky řežeme i na výše uvedeném plotru Summa.

Data pro výsek je nutné dodat jako samostatný soubor nebo stránku v PDF.

Balení

Zakázky standardně balíme do fólie baličkou minipack Junior.

Balička Minipack Junior