Přejít na: Obsah | Pravý blok | Konec stránky

Typy vazeb

V on-line kalkulátoru nabízíme standardně knižní vazby V1, V2, kroužkovou a kalendářovou. V případě zájmu o jiné typy vazeb nás prosím kontaktujte s poptávkou. Děkujeme.

Kroužková vazba (plastová, drátěná twin wire)

Klasická kroužková vazba v plastovém či drátěném provedení pro kvalitní, rychlou a přitom levnou vazbu dokumentů. Standardní barva drátěné vazby je černá, příp. bílá, stříbrná, u plastových je to černá, bílá. V případě přání jiných barev nás prosím kontaktujte.

Kalendářová vazba

Slouží k vazbě nástěnných kalendářů (nejčastěji měsíční či dvouměsíční typy). Vazba je založená na drátěné kroužkové vazbě (twin wire) s výsekem a očkem k zavěšení. Dozadu kalendáře je možné vložit bíle pokašírovanou lepenku (celá záda nebo pruh 10 cm).

Vazba V1

Vazba V1 je založena na sešití do sebe vložených dvojlistů drátěnou skobkou. Nejčastější použití je v brožurách a časopisech. Vazba V1 se vyznačuje nízkou cenou, trvanlivostí a rychlostí produkce.

Norma uvádí maximální povolený počet listů v závislosti na použitém papíru o plošné hmotnosti: do 70 g/m2 nejvýše 60 listů (120 stran), nad 70 g/m2 nejvýše 44 listů (88 stran). V souvislosti s počtem stran je třeba si uvědomit, že vnitřní listy budou mít menší šířku, než stránky na začátku a na konci složky, které jsou blíže k obálce. Jednoduchá poučka o správném počtu stran je, že tento musí být dělitelný číslem 4 beze zbytku (tedy např. 20 stran, 24 atp.).

Vazba V2

Vazba V2 je vhodná pro použití ve vícestránkových brožurách, knihách, výročních zprávách atp. U vazby V2 je vnitřní blok složen z jednotlivých listů a dvojlistů. Blok je ve hřbetě slepen syntetickým lepidlem, zavěšen do kartonové obálky a vše je společně po třech stranách oříznuto. Obálka je většinou ve hřbetě 4× rýhovaná, dvě prostřední rýhy jsou určeny šířkou bloku, vnější rýhy jsou posunuty o 4 až 6 mm ke kraji a jsou provedeny z opačné strany, protože mají usnadňovat otevírání obálky na opačnou stranu. Norma udává, že tloušťka boku má být dle plošné hmotnosti papíru následující: do 90 g/m2 4 až 35 mm nebo 5 až 20 mm pro složky slepené ve hřbetě při skládání, nad 100 g/m2 5 až 40 mm. Jsme schopni vyrobit i vazbu od tloušťky 2,5 mm.

Vazba V3

Jedná se o typ měkké vazby, kdy je blok sešitý skobkami shora, zavěšený do kartonové obálky se čtyřmi rýhami (bigy) a oříznutý ze tří stran. Rozsah tloušťky bloku je u vazby V3 omezen do cca 10 mm. Vazba V3 bývala doporučována zejména pro nízkonákladové neperiodické publikace.

Vazba V4

Knižní blok je sešitý nití a potom zaklížený. Po zavěšení je brožura oříznuta po třech stranách. Tloušťka knižního bloku se pohybuje od 5 do 50 mm a plošná hmotnost papíru bývá do 100 g/m2, u šití tavnou nití do 90 g/m2.

Vazba V8

Typickým příkladem použití vazby V8 jsou knihy a publikace, u nichž je vyžadována vyšší kvalita a trvanlivost. V8 je tuhá vazba s nekombinovaným potahem, tzv. celoplátěná vazba, kdy knižní desky jsou potaženy celistvým plátěným potahem. Má povolené další varianty:

V8a - knižní desky potažené laminovaným papírem
V8b - potažené papírovým potahem
V8c - potažené jiným potahem, například usní, imitací usně, včetně vatování desek.